osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

Dieta Zdrowie

Przyczyny udaru mózgu

Na początku warto zdefiniować udar mózgu. Według Światowej Organizacji Zdrowia udar mózgu to zaburzenie czynności mózgu, które trwa dłużej niż 24 godziny. Najwięcej udarów to tak zwane udary niedokrwienne – zostaje zablokowana tętnica, która dostarcza krew do mózgu.

Co może powodować udar?

Jest wiele czynników ryzyka, które sprawiają, że stajemy się bardziej podatni na udar mózgu. Niewątpliwie należą do nich choroby serca. Kolejne przyczyny udaru mózgu to choroby naczyń krwionośnych czyli miażdżyca. Udar mózgu mogą również powodować takie czynniki jak: bezdech senny, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Niezdrowy styl życia to kolejny powód przyczyniający się do udaru mózgu. Nadwaga i otyłość – to globalny problem (jedynie poza krajami afrykańskimi), który jest jednym z powodów udarów mózgu. Obecny styl życia, w którym nie mamy czasu na przygotowanie porządnego, zdrowego posiłku niestety sprzyja przybieraniu na wadze. Wszechobecne fast food-y, budki z niezdrowym jedzeniem, mrożonki nie sprzyjają odchudzaniu. Cholesterol, sól, tłuszcze nasycone – tych składników należy unikać. Siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej również wpływają niekorzystnie na nasz organizm. Należy pamiętać, że regularne ćwiczenia to bardzo ważny czynnik w naszym życiu. Obecnie mamy wiele możliwości, aby zadbać o zdrowy styl życia. Coraz częściej w sklepach pojawia się ekologiczna żywność, niezdrowe produkty (typu zupki instant) możemy zastąpić zdrowymi odpowiednikami, które coraz częściej można znaleźć w supermarketach.

Jak chronić się przed udarem?

Kluby fitness, siłownie powstają obecnie nawet w mniejszych miejscowościach. Jeśli jednak taki wysiłek fizyczny nam nie odpowiada, zawsze można wyjść na 20 minut pobiegać czy pojeździć na rowerze. Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu czy palenie papierów to kolejne przyczyny udaru mózgu. Na udar mózgu przeważnie chorują osoby po 65 roku życia. Choć nie jest to regułą. Większy odsetek chorych diagnozowany jest u mężczyzn. Udary mózgu to druga, najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Dlatego tak ważny jest zdrowy tryb życia. Ograniczenie niezdrowego jedzenia, bogatego w sól i cholesterol. Wiadomym jest, że nie sposób nie spożywać w ogóle soli, gdyż jest ona praktycznie w każdym produkcie (w szynkach, serach żółtych, pieczywie, konserwach itp.). Warto jednak pomyśleć i podczas przygotowywania posiłków w domu nie dosalać niepotrzebnie niektórych potraw. Sól można zastąpić papryką wędzoną, ziołami czy innymi przyprawami, w których gustujemy. Skutki udaru mózgu są bardzo dotkliwe. Powoduje on głównie niepełnosprawność ruchową, lecz również problemy z widzeniem, a także z mową. Pacjenci po udarze mózgu poddawani są rehabilitacji.

Należy pamiętać, że rehabilitacja to długotrwały proces, zajmuje on od kilku miesięcy do kilku lat. Pacjenci uczą się od nowa podstawowych czynności takich jak wstawanie, chodzenie, siadanie. Przeważnie jest również potrzebna pomoc logopedyczna, a także psychologiczna. Mając na uwadze jakie wielkie szkody w naszym organizmie powoduje udar mózgu – dbajmy o nasze zdrowie.