Zaburzenia osobowości różnią się od innych problemów identyfikowanych przez klasyfikacje psychiatryczne. Nie mają charakteru epizodycznego, lecz stały i dotyczą struktury osobowości człowieka oraz niemal zawsze wpływają negatywnie na życie rodzinne i społeczne. Można je zidentyfikować m. in. za pomocą testu diagnostycznego przeprowadzonego przez profesjonalistę.
Czym są zaburzenia osobowości?
Każdy człowiek jest sumą wielu cech charakterologicznych. Zwykle nie przeszkadzają one w normalnym funkcjonowaniu w społeczności i nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi. Niekiedy jednak określone cechy z uwagi na swoją jakość lub ilość uniemożliwiają prowadzenie życia społecznego, rodzinnego czy zawodowego (w tym edukację), czy choćby hamują rozwój w tych obszarach albo powodują subiektywne cierpienie bez występowania przyczyn obiektywnych.
W takiej sytuacji podejrzewać można wystąpienie zaburzeń osobowości. Warto podkreślić, że zaburzenia nie mają charakteru krótkotrwałego, epizodycznego. Nie dotyczą też pojedynczych zdarzeń czy zachowań, lecz stałych wzorców osobowościowych.
Jakie są przyczyny i objawy zaburzeń osobowości?
Wśród przyczyn zaburzeń osobowości specjaliści wymieniają zarówno czynniki biologiczne, psychospołeczne, jak i genetyczne. Do postawienia diagnozy zaburzeń osobowości skłania psychiatrów określona specyfika ujawniających się cech:
- trwałość;
- niewielka elastyczność (osoba reaguje dezadaptacyjnie i podobnie niezależnie od okoliczności);
- skrajne przerysowanie cech w porównaniu z innymi ludźmi;
- przejawianie się cech zarówno w postrzeganiu rzeczywistości, myśleniu i emocjach w stosunku do siebie i innych;
- destrukcyjny wpływ cech na kontakty z innymi ludźmi, często niszczenie relacji.
- Jakie zaburzenia może ujawnić test psychologiczny?
Profesjonalnie wykonany test psychologiczny może ujawnić znane w psychiatrii zaburzenia osobowości takie jak:
- osobowość anankastyczna;
- osobowość chwiejna emocjonalnie;
- osobowość dyssocjalna;
- osobowość histrioniczna;
- osobowość lękliwa (unikająca);
- osobowość paranoiczna;
- osobowość schizoidalna;
- osobowość zależna.
- Dlaczego warto wykonać test w kierunku zaburzeń osobowości?
Testowi psychologicznemu w kierunku zaburzeń osobowości warto poddać się, jeśli identyfikujemy u siebie lub obserwujemy u swoich bliskich zachowania trwale odbiegające od normy. Profesjonalnie przeprowadzony test zidentyfikuje problem i może stanowić pierwszy krok na drodze do podjęcia leczenia i terapii. W ten sposób można pomóc nie tylko osobie, która cierpi na zaburzenia osobowości, ale także jej najbliższemu otoczeniu.
Artykuł sponsorowany