osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

Jakie protezy zębowe są lepsze
Zdrowie

Jakie protezy zębowe są lepsze – ruchome czy stałe?

Protezy zębowe mają na celu nie tylko poprawę estetyki uśmiechu, ale również przywrócenie właściwego zgryzu i jego funkcji.

Do protez stomatologicznych zalicza się dwie główne kategorie tych produktów – protezy ruchome oraz protezy stałe. W ich skład wchodzą również inne warianty protez, które mają określone zalety i wady. Co wybrać? Różnice pomiędzy protezami wyjaśnia protetyk Warszawa odent.pl.

Protezy stomatologiczne ruchome

Ruchome protezy stomatologiczne są możliwe do wyjmowania z jamy ustnej. Mogą być one osadzone za pomocą specjalnych uchwytów, haczyków, zamków, ale również mogą być mocowane bez ich użycia.

Do kategorii ruchomych protez stomatologicznych zalicza się wiele produktów o zróżnicowanej budowie oraz właściwościach, co również przekłada się na ich trwałość, funkcjonalność oraz komfort użytkowania.

Najtańsze protezy ruchome to protezy akrylowe. Są to też jedyne protezy stomatologiczne, które podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety, pacjenci często na nie narzekają, ponieważ protezy te są sztywne, mogą uciskać, powodować otarcia, a także są narażone na szybkie pękanie.

Wyższą jakość prezentują już protezy dostępne w prywatnych gabinetach stomatologicznych – wskazuje protetyk Warszawa odent.pl. Zaliczane są do nich przede wszystkim protezy akronowe oraz protezy szkieletowe. Akronowe protezy są elastyczne, dlatego nie są tak niekomfortowe jak akrylowe. Szkieletowe natomiast wyróżniają się zastosowaniem specjalnego szkieletu metalowego, na którym osadza się uzupełnienie. Mogą być też mocowane na zatrzaskach.

Protezy stomatologiczne stałe

Drugim wariantem protez są te stałe. Zaliczane są do nich różne rodzaje produktów, które stosowane są zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych braków zębowych. Tym, co je wyróżnia, jest stałe mocowanie, dlatego może zdjąć je jedynie stomatolog w gabinecie.

Do stałych protez zaliczane są głównie koronki oraz mostki protetyczne. Koronka umieszczana jest na implancie lub korzeniu pacjenta. Mostek z kolei może być założony na dwóch zębach okolicznych dla braku lub na implantach.

Do kategorii protez stałych można również zaliczyć licówki, które używane są głównie w celach estetycznych na zębach przednich. Protetyk Warszawa  odent.pl wskazuje, że wykonuje się je z porcelany albo z kompozytu.

Z protez stałych można skorzystać jedynie w prywatnych gabinetach stomatologicznych, ponieważ nie podlegają one refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że pacjent, który chce się na nie zdecydować, musi zapłacić za nie samodzielnie.

Jaką protezę zębową warto wybrać?

Dobór protezy zębowej powinien być przede wszystkim ustalony ze stomatologiem. Po wykonaniu niezbędnych badań będzie mógł on wskazać, jaki rodzaj protezy najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.

Protezy stałe są najczęściej polecane osobom, dla których ważny jest duży komfort. Mogą one skutecznie zastąpić utracony ząb albo zęby, dlatego po ich założeniu można praktycznie o nich zapomnieć. Z kolei ruchome protezy zębowe mogą być dla pacjentów mniej komfortowe, zwłaszcza najtańsze protezy akrylowe. Alternatywą jest wtedy wybór droższych protez, które właściwie dopasowane skutecznie spełniają swoją funkcję.