osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

dentysta
Zdrowie

Jak pokonać strach przed dentystą?

Strach przed dentystą powstrzymuje Cię przed umówieniem wizyty? Ciągle odwlekasz wybór terminu, a jednocześnie wiesz, że stan uzębienia powinien być poddany kontroli? Przekonaj się, że nie taki dentysta straszny, jak go malują! 

Strach przed leczeniem stomatologicznym 

Sformułowanie “strach przed dentystą” to duże uproszczenie, które na stałe weszło do codziennego języka. Ludzie boją się tak naprawdę leczenia stomatologicznego, które wiąże się z wizytą u tego specjalisty. Zjawisko jest na tyle powszechne, że zyskało miano dentofobii. Czym charakteryzuje się taki strach? Objawy jakie można zaobserwować to głównie:

  • unikanie wizyt stomatologicznych, nawet jeśli wymaga tego stan uzębienia, 
  • brak regularnych kontroli, 
  • odwoływanie wizyt na krótko przed ich rozpoczęciem, 
  • negatywne, pełne strachu myśli związane z wizytą u dentysty. 

Dentofobia – skąd się bierze?

Fobia przed leczeniem stomatologicznym może być spowodowana przez kilka niezależnych czynników. Pierwszą rzeczą jest kształtowanie myślenia przez kulturę, w której jest się zakorzenionym. Nawet w filmach animowanych oglądanych od najmłodszych lat dzieci widzą, że wizyta stomatologiczna to w skrócie: ból i krzyk. Kolejną przyczyną są osobiste, zwykle bardzo negatywne doświadczenia pacjenta na fotelu dentystycznym. Wiele z nich miało miejsce lata temu, kiedy gabinety nie działały tak sprawnie jak obecnie i miały dużo uboższy asortyment. Wizyty trwały długo, leczenie było bolesne – to naprawdę silne argumenty przemawiające za tym, że łatwo jest się bać.

Współczesna stomatologia – co się zmieniło?

Dentyści są świadomi tego, jak wielkim problemem może być dla pacjenta pojawienie się w ich gabinecie. Dlatego też ci specjaliści zawsze starają się stanąć na wysokości zadania – empatycznie słuchają co masz im do powiedzenia i nie robią nic poza Twoją wolą. Każdy problem można rozwiązać niemalże bezboleśnie. Jeśli chcesz żeby jeden specjalista lub klinika zadbała o zdrowie Twojej jamy ustnej – wybierz tę, która kompleksowo zajmuje się leczeniem wielospecjalistycznym. Do takich klinik należy m.in. klinika Piosik Stomatologia w Poznaniu. Wybór konkretnej kliniki daje Ci możliwość znalezienia specjalisty, który wzbudzi Twoje zaufanie. Pamiętaj, że jeśli przed wizytą odczuwasz duży stres i niepokój – istnieje możliwość zastosowania środków relaksujących lub znieczulenia (zastrzyk oraz inne formy alternatywne) które całkowicie redukuje odczuwanie bólu.

Zwalczenie strachu przed dentystą – skuteczne sposoby 

Odwlekanie wizyt u stomatologa może mieć niekorzystne skutki zarówno dla naszego zdrowia, jak i portfela. Wyleczenie drobnych ubytków w zębach jest dużo szybsze i tańsze niż, np. przeprowadzenie leczenia kanałowego. Dlatego tak ważne są regularne kontrole stanu jamy ustnej. Co zrobić, żeby poradzić sobie ze strachem przed dentystą? Przekonaj się, że istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym można pomyślnie przejść wizytę i zalecane leczenie stomatologiczne. Spróbuj: 

  • planować wizyty w wolnym dniu, kiedy Twój organizm będzie wypoczęty, 
  • porozmawiać ze specjalistą o swoich obawach już na pierwszej wizycie,
  • komunikować jeśli odczujesz dyskomfort,
  • zasięgnąć porady psychologa lub psychoterapeuty, którzy posiadają profesjonalną wiedzę na temat radzenia sobie z fobiami.

Strach przed dentystą jest zrozumiały, ale można go zwalczyć. Nie bez powodu wielu stomatologów dostaje od pacjentów po zakończonym leczeniu kwiaty czy czekoladki jako dowód ogromnej wdzięczności!