osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

Uroda Zdrowie

Jak dbać o cerę trądzikową?

Wiele osób boryka się z problemami skórnymi. Najczęściej trądzik zauważyć można u dzieci w wieku niemowlęcym, następnie u nastolatków, kobiet w ciąży lub po 30 roku życia. Również w innych grupach wiekowych, a także u Panów pojawiają się problemy z trądzikiem. Warto pamiętać, że często trudno jest od razu określić, czy jest to trądzik, bowiem jego objawy często mylone są z cerą tłustą.

Po czym można rozpoznać trądzik?


Najczęstszymi objawami wskazującymi na problem z trądzikiem są przede wszystkim: rozszerzone pory, regularnie występujące zmiany ropne (często w dużych ilościach i na różnych częściach ciała, głównie twarzy, ramionach i plecach), blizny pozostałe po ropnych krostkach, a także fakt, iż powszechnie dostępne preparaty do oczyszczania cery nie pomagają na problemy skórne.
Z trądzikiem borykać się mogą osoby w niemal każdym wieku, bez względu na płeć. W zależności od grupy wiekowej przebieg choroby może jednak wyglądać nieco inaczej: u osób dojrzałych zmiany trądzikowe występując częściej na policzkach, szyi i dekolcie i są trudniejsze do zwalczenia, trudniej też je wycisnąć (czego nie wolno robić). Należy też pamiętać, że trądzik nie jest przypisany tylko cerze tłustej, również osoby ze skórą suchą mogą borykać się z trądzikiem.

Jak prawidłowo pielęgnować cerę trądzikową?


Pierwszym odruchem jest zazwyczaj sięgnięcie po preparaty mające na celu wysuszenie zmian trądzikowych, a co za tym idzie, wysuszenie również cery. To natomiast skutkuje jeszcze większym wydzielaniem sebum, i tu można powiedzieć, że koło się zamyka. Pielęgnacja cery trądzikowej powinna rozpocząć się od zmiany kilku złych nawyków, które w dużej mierze przyczyniają się do powstawania zmian skórnych. Przede wszystkim warto zmienić nawyki żywieniowe, wzbogacić swoją dietę w składniki detoksykujące, unikać dotykania twarzy brudnymi rękami, a także dbać o czystość i higienę snu, stosując najlepiej naturalne materiały użyte do uszycia ręczników czy pościeli.
Najważniejsze przy cerze trądzikowej jest ograniczenie przebywania na słońcu, a także, w miarę możliwości, korzystanie z naturalnych, domowych środków do pielęgnacji cery. Warto regularnie stosować scruby lub peelingi ułatwiające złuszczanie martwego naskórka, w dzień stosować lekkie kremy nawilżające, na noc zaś warto używać kremów przeciwbakteryjnych, w salonach kosmetycznych wybierać zabiegi pomagające oczyścić skórę. Dobrą praktyką jest również stosowanie zarówno rano, jak i wieczorem płynu micelarnego lub delikatnych środków myjących.

Aby zapobiec powstaniu trwałych i szpecących blizn, a także uniknąć innych powikłań nieleczonego trądziku, ważne jest zgłoszenie się do dermatologa w celu poddania się pod jego opiekę specjalistyczną. Nie da się bowiem samemu, domowymi jedynie sposobami zwalczyć choroby. Nieleczony lub nienależycie leczony trądzik może nie tylko zniszczyć cerę, ale tez prowadzić do innych poważnych chorób. By lepiej poznać podłoże przypadłości, jaką jest trądzik występujący w różnych odmianach, można sięgnąć po liczną, ogólnodostępną literaturę.