osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

badanie wzroku
Lifestyle

Wzrok i jego badanie

Wzrok jest ważnym zmysłem. Często do tego stopnia, że wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia. Pozwala cieszyć się barwami otaczającego nas świata, ruchem zwierząt, widokiem przyjaciół oraz rodziny. Kiedy więc wzrok ulega pogorszeniu, nie należy tego lekceważyć. Bez względu na to, czy są problemy z dostrzeżeniem przedmiotów znajdujących się daleko, czy też blisko, warto udać się do lekarza specjalisty. Wykona on badanie wzroku, które pomoże ustalić głębokość wady wzroku oraz dobierze odpowiednie szkła korekcyjne, dzięki którym ponownie będzie można dostrzec z dala znajomych, lub też poczytać książkę bez oddalania jej od oczu.

Jest to badanie wymagające zarezerwowania sobie trochę czasu, gdyż największa jego część to czekanie, aż specjalne krople wpuszczone do oczu przez okulistę zaczną działać. W tym czasie nie trzeba siedzieć w przychodni. Można w towarzystwie znajomej osoby pójść do cukierni lub na kawę i cieszyć się wolną chwilą. Dobrze jest pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, które przydadzą się w trakcie słonecznego dnia. Kiedy krople zaczną działać w pełni, te będą niezastąpione.

Badanie wzroku już u okulisty przebiega bardzo podobnie do tego, które większość kojarzy ze szkoły, z gabinetu pielęgniarki. Na ścianie wiszą specjalne tablice, które służą do oceny ostrości wzroku. Polega to na odczytywaniu z pewnej odległości, którą lekarz wytyczy, liter lub cyfr widocznych na tablicach. Dla dzieci są nawet wersje ze zwierzątkami. Dodatkowo specjalista ocenia wzrok dzięki specjalnej maszynie.
Całość badania jest bezbolesna i warto je przejść, aby cieszyć się otaczającym światem bez przymrużania oczu.

Przeczytaj więcej na cocktail-world.pl