osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

Lifestyle Zdrowie

Ząbkowanie u dzieci

Okres ząbkowania jest indywidualną sprawą każdego dziecka – jednemu zęby pojawiają się nie wiadomo kiedy, inne dziecko przechodzi ten okres wyjątkowo ciężko. Zdaniem lekarzy bolesne ząbkowanie dziecka jest bardzo ciężkim i trudnym okresem w jego rozwoju. Korona zęba wyrzyna się przez mniejszy od niej otwór kostny, co powoduje uciskanie tkanki łącznej i kostnej. Pojawia się ból, dziąsła stają się opuchnięte i zaczerwienione, wrażliwe na dotyk.

Po czym rozpoznać ząbkowanie?

Zanim ząb przebije dziąsło dziecku może dokuczać gorączka, brak apetytu, nadmierne wydzielanie śliny, wymioty czy biegunka. Dziecko jest marudne, markotne, ma kłopoty ze snem, najchętniej nie schodziłoby z rąk rodziców. Dodatkowym problemem może być obniżona odporność – jeśli dziecko uczęszcza do żłobka, zachodzi wielkie prawdopodobieństwo, że padnie ofiarą choroby przenoszonej przez bakterie lub wirusy. Bolesne ząbkowanie może być też długim okresem – zależy od czasu, w jakim wszystkie 20 mlecznych zębów ukaże się w małej buźce w pełnej okazałości. Jest to także sprawa indywidualna – u jednego dziecka zęby wychodzą jeden za drugim, a u drugiego po 2-3 na raz. Czy cierpiącemu dziecku można pomóc? Można pomóc dziecku złagodzić ból stosując metody naszych matek i babek, a można sięgnąć po farmakologiczne i nowocześniejsze sposoby. Ze znanych i skutecznych sposobów warto spróbować nasączonej rumiankiem ściereczki tetrowej schłodzonej w lodówce, masażu dziąseł za pomocą silikonowej osłonki na palec lub silikonowej szczoteczki, gryzaka wypełnionego żelem lub wodą schłodzonego w lodówce (warto wybrać te z wypustkami, które dodatkowo będą masować swędzące dziąsła). Z naturalnych sposobów warto spróbować zmrożonej marchewki (należy odczekać kilka minut po wyjęciu warzywa z lodówki, aby marchewka nie była zbyt twarda i zmarznięta) czy skórki od chleba. Jeśli powyższe sposoby zawiodły, warto udać się do apteki nabyć żel o działaniu znieczulającym, środek o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym albo produkt homeopatyczny.

Jak pomóc dziecku w ząbkowaniu?

Jeśli okres ząbkowania dziecko przechodzi wyjątkowo ciężko warto zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe z paracetamolem (syrop lub czopki). Bardzo ważne jest, by pamiętać, aby wszystkie przedmioty wkładane do buzi dziecka były czyste, a zalecane dawki leków przestrzegane. Ząbkowanie to trudny okres także dla rodziców – niewyspany maluch i nieprzespane noce powodują rozdrażnienie i podatność na stres. Choć to trudne, trzeba zachować spokój – jak wiadomo, emocje matki łatwo udzielają się dziecku. A jemu w tym okresie potrzeba wyłącznie miłości. O pojawiające się zęby należy dbać od pierwszych chwil. To nieprawda, że im nic nie grozi, że się nie zepsują. Każdy pediatra, pielęgniarka czy dziecięcy dentysta potwierdzi, że przemywanie ząbków ściereczką nasączoną rumiankiem, który przecież wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, jest dobrym rozwiązaniem. A gdy już wszystkie ząbki się pojawią, należy kupić odpowiednią szczoteczkę i pastę i uczyć brzdąca higieny jamy ustnej. Ta nauka zaprocentuje.