osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

Lifestyle Zdrowie

Wzrok

Wzrok jest bardzo ważnym narządem o który powinniśmy dbać, ponieważ jego uszkodzenie jest ciężkie do odwrócenia. Warto zadbać o oczy, ponieważ ich dobra kondycja stanowi podstawę naszego zdrowia. Oczy osób starszych wymagają zupełnie innego podejścia niż u osób młodych. Im wcześniej wykryjemy wadę wzroku, tym większa szansa, że ustalimy prawidłową korekcję, która powstrzyma powiększanie się wady. Jednym z najpopularniejszych problemów ze wzrokiem u młodych ludzi jest nawdzroczność. Brak właściwie dobranych okularów lub soczewek może skutkować nawracającym bólem głowy oraz zmęczeniem. Warto także zwrócić uwagę, że nieleczona wada wzroku może nawet doprowadzić do zeza, który jest niestety nieodwracalny.

Co źle wpływa na nasz wzrok?

Ludzie, którzy pytają jak dbać o wzrok najczęściej nie mają świadomości, że godziny spędzone przed ekranem komputera oraz smartfona negatywnie wpływają na oczy. To samo dotyczy długiego oglądania telewizji oraz czytania w źle oświetlonym pomieszczeniu. Ekrany tabletów, laptopów oraz komputerów wytwarzają niebieskie światło, które jest przyczyną szybkiego zmęczenia wzroku. Jeżeli spędzamy większość naszego dnia w ten sposób to szybko możemy nabawić się niebezpiecznych schorzeń. Im wcześniej dziecko zacznie nosić okulary, tym większa szansa na opanowanie krótkowzroczności, która jest jedną z najpopularniejszych wad wzroku u ludzi młodych. Warto także zwrócić uwagę, że duży wpływ na oczy ma nasza dieta. Dobrze jest spożywać dużo warzyw liściastych takich jak jarmuż oraz szpinak, a także cukinię oraz brokuły. Spożywanie tych produktów ma pozytywne skutki dla zdrowia oraz pomaga poprawić wzrok. Dzieję się tak dzięki luteinie, która jest głównym składnikiem tych warzyw. Warto także spożywać dużo ryb między innymi łososia oraz makrelę. Zawierają one kwasy omega-3, które oczywiście możemy dostarczyć do organizmu również za pomocą suplementów.

Praca a zdrowy wzrok

Kiedy rozpoczniemy pracę zawodową musimy się przygotować na to, że będziemy coraz więcej czasu spędzać przed ekranem komputera. Oczy mogą być wtedy nie tylko przemęczone, ale również wysuszone. Dlatego dobrym pomysłem jest robienie przerw w czasie pracy. Przynajmniej raz na 30 minut należy wstać ze swojego stanowiska i oderwać wzrok od monitora. W ten sposób nasze oczy będą mogły trochę odpocząć. Nie należy zapominać oczywiście o diecie złożonej z warzyw oraz produktów niskoprzetworzonych. Na wzrok negatywnie wpływa również przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Jeżeli dieta oraz przerwy w pracy nie są wystarczające to powinniśmy pomyśleć nad zastosowaniem kropli do oczu. Warto jednak przed zakupem odpowiednich kropli udać się do okulisty, który będzie mógł wykluczyć inne schorzenia oraz zalecić właściwe dla nas krople. Na rynku są dostępne specjalistyczne krople nawilżające, które umożliwiają dobre nawilżenie oczu. Nie należy zapominać o regularnych wizytach u okulisty, ponieważ kontrolowanie wzroku jest bardzo ważne. Z biegiem lat nasz wzrok jest coraz słabszy i dlatego warto o niego zadbać. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich suplementów bogatych w luteinę.