osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

jak leczy się migreny
Zdrowie

Migrena – czym jest i jak można ją leczyć?

Migrenowe bóle głowy są uznawane za jedne z najsilniejszych bólów występujących u człowieka. Czym dokładnie są migreny? Jakie metody stosuje się w ich leczeniu?

Co to jest migrena?

Migrena to rodzaj bólu głowy, który charakteryzuje się umiarkowanym lub silnym bólem, często pojawiającym się po jednej stronie głowy. 

Migrenie mogą również towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk. Niektóre osoby mogą odczuwać aurę przed bólem głowy, która może obejmować zaburzenia widzenia, takie jak migające światła lub martwe punkty w polu widzenia. 

Dokładna przyczyna migreny nie jest w pełni poznana, ale uważa się, że jest ona związana ze zmianami w nerwach znajdujących się w mózgu, które biorą udział w odczuwaniu bólu.

Czy można wyleczyć migrenę całkowicie?

Obecnie nie ma lekarstwa na migrenę, ale istnieją różne sposoby leczenia, które mogą pomóc zmniejszyć częstotliwość i nasilenie migreny, a także złagodzić objawy podczas ataku migrenowego.

Jak leczy się migreny?

Leczenie profilaktyczne ma na celu zmniejszenie liczby migren, których doświadcza dana osoba. Stosowane są w tym celu różne leki, takie jak beta-blokery, leki przeciwpadaczkowe i leki przeciwdepresyjne. 

Również zalecana jest zmiana w stylu życia, która obejmuje regularne ćwiczenia, techniki radzenia sobie ze stresem i utrzymywanie spójnego harmonogramu snu, ponieważ również może to pomóc w zapobieganiu migrenom.

Doraźne leczenie ma na celu zatrzymanie migreny, gdy już się zaczęła, a także złagodzenie pojawiających się w jej trakcie objawów. Stosuje się wtedy między innymi preparaty bez recepty, w tym środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub aspiryna, oraz leki na receptę. Tryptany, rodzaj leków na receptę, są często stosowane w celu złagodzenia bólu i innych objawów podczas migreny. Dihydroergotamina (DHE) to lek, który można stosować w celu zatrzymania migreny po jej rozpoczęciu.

Zaleca się także konsultację z lekarzem w celu ustalenia najlepszego planu postępowania, ponieważ różne metody leczenia mogą działać inaczej w przypadku różnych osób. 

Ponadto niektórzy ludzie mogą odczuwać ulgę w migrenach dzięki alternatywnym terapiom, takim jak akupunktura, joga i medytacja, a także pewnym zmianom w diecie.

Ponadto ważne jest, aby wiedzieć, że osoby z migreną powinny unikać wyzwalaczy, które mogą wywołać migreny. Wyzwalacze mogą się różnić w zależności od osoby, ale typowe wyzwalacze obejmują niektóre pokarmy, stres, zmiany hormonalne i zmiany wzorców snu.

U niektórych osób dobre wyniki przynosi także terapia behawioralna. Jest to rodzaj terapii psychologicznej, która koncentruje się na modyfikacji zachowania osoby w celu zmniejszenia częstotliwości i intensywności migreny.

Warto też wskazać, że obecnie migreny można leczyć też z wykorzystaniem botoksu – toksyny botulinowej. Leczenie polega wtedy na wstrzyknięciu tego preparatu w określone punkty na twarzy, by złagodzić ruchy mięśniowe, które mogą nasilać migreny.

Gdzie szukać pomocy w migrenie?

Przy pojawieniu się objawów migreny zalecane jest udanie się do lekarza. Zwykle pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza rodzinnego, natomiast potem może on skierować pacjenta do lekarza neurologa. Leczeniem migren zajmują się również niektórzy lekarze psychiatrzy.

Działają również specjalistyczne ośrodki medyczne, które służą pomocą osobom doświadczającym nasilonych migren. Jednym z takich ośrodków jest Instytut Boczarska Oświęcim, w którym można skorzystać z kompleksowej diagnostyki neurologicznej oraz uzyskać pomoc w doborze optymalnych metod leczenia migrenowych bólów głowy.