osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

suplementy podczas menopauzy
Zdrowie

Czy warto brać suplementy podczas menopauzy?

Menopauza to nic innego jak spadek poziomu hormonów żeńskich, który możemy leczyć poprzez zastosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej lub uzupełnianie witamin poprzez dietę czy też odpowiednią suplementację. Dieta w trakcie menopauzy powinna być urozmaicona, a także zawierać konkretne witaminy i minerały, których zapotrzebowanie wykazuje organizm w tym szczególnym dla kobiety okresie. Bardzo trudno jest przemycić do codziennego menu odpowiednią ilość składników odżywczych, o wiele lepszy skutek przyniosą regularnie stosowane suplementy menopauza.

Jakie objawy niesie za sobą menopauza?

W okresie menopauzy u kobiet spada poziom estrogenu, a konsekwencją tego są dość duże ubytki wapnia, dlatego też to właśnie kobiety w późniejszym wieku znajdują się w grupie ryzyka zachorowań na osteoporozę. Menopauza może objawiać się również wahaniami nastroju, uderzeniami gorąca, zaburzeniami snu, nerwowością, przygnębieniem, zawrotami i bólami głowy, kołataniem serca, bólami stawowo-mięśniowymi, a także nocnymi potami. Suplementacja nie tylko jest w stanie załagodzić negatywne skutki menopauzy, ale odpowiednio wcześniej stosowana jest w stanie zapobiec jej zbyt wczesnemu wystąpieniu.

Witaminy i minerały dla kobiet w okresie menopauzy

W okresie menopauzy warto zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę witamin takich jak wapń, który wzmocni kości, witamina D odpowiadająca za lepsze wchłanianie wapnia oraz dobre samopoczucie, ale również będącą świetnym sposobem na niwelowanie ryzyka wystąpienia przedwczesnej menopauzy. Z kolei witamina E znajdująca się w suplementach złagodzi uderzenia gorąca i suchość pochwy.

W preparatach mogą znaleźć się również witaminy z grupy B, a także kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Ta grupa składników zawarta w suplementach na menopauzę odpowiada za regulację pracy układu nerwowego i poziomu cholesterolu, a także odpowiada za pracę wątroby, tarczycy i nerek. Niedobór witamin z grupy B może pojawić się szczególnie w trakcie stosowania przez kobiety hormonalnej terapii zastępczej. W okresie menopauzy warto również rozważyć suplementację preaparatów zawierających melatoninę, która rozwiąże problemy związane z zasypianiem.

Ponadto witaminy te wykazują również wiele, innych pozytywnych skutków dla organizmu na przykład wapń nie tylko zadba o mocne kości, ale również zwalczy nadciśnienie tętnicze lub uchroni nas przed chorobami serca, a także zapewni niski poziom tłuszczów we krwi. Z kolei witamina E wykazuje również działania zwalczające pierwsze oznaki starzenia się skóry, wspomaga profilaktykę chorób układu krążenia, nowotworów, czy chorób takich jak Alzheimer i Parkinson.

Materiał zewnętrzny