osmozacare.pl

Strona o zdrowiu, urodzie i lifestylu.

Lifestyle Uroda Zdrowie

Opryszczka – przyczyny, objawy i leczenie

Opryszczka to bardzo męcząca i denerwująca przypadłość, która może stworzyć wiele nieprzyjemnych sytuacji. Czym dokładnie jest ten defekt? Jakie są przyczyny jej powstania? Jak radzić sobie z opryszczką?
Opryszczka to wirus, który umiejscawia się na ustach. Powstanie tego rodzaju przypadłości zazwyczaj objawia się bólem, nieprzyjemnym swędzeniem czy zaczerwienieniem. Schorzenie to jest zjawiskiem powtarzalnym, a raz zakażony organizm posiada tendencję do odnawiania się, nawrotów i ujawniania się zmian.

Jak zaraża się opryszczką?


Do zakażenia wirusem opryszczki najczęściej dochodzi podczas osłabienia organizmu. Brak odporności to idealne środowisko dla wirusa, jak również jego rozwoju. Opryszczka często pojawia się zatem gdy człowiek jest niewyspany, zestresowany, przeziębiony, osłabiony, zmęczony. Przypadłość ta występuje również u osób mało aktywnych czy źle odżywiających się.
Jak wygląda oraz czym objawia się opryszczka.
Początek zakażenia to raczej łagodna i mało wyczuwalna postać o charakterze zaczerwieniania, nieco swędzącej, płaskiej krostki. Kolejno twór ten przeradza się w pęcherzyki wypełnione płynem. Zmiany te stają się bolesne, wrażliwe, denerwujące oraz ograniczające spożywanie płynów, wody czy mówienie. Pęcherzyki te po kilku dniach pękają pozostawiając bolesne i trudno gojące się rany. Miejsca gojącej się opryszczki często pozostają siedliskiem różnego rodzaju nadżerek.


Jak radzić sobie z opryszczką?

Czy istnieją domowe sposoby na opryszczkę? Które z nich powodują znieczulenie bólu oraz zminimalizowanie skutków ubocznych wirusa?
Głównym sposobem pozbycia się pęcherzy jest stosowanie środków medycznych, leków zmniejszających objawy oraz efekty powstałych tworów. Są one dostępne w każdej aptece, a korzystać mogą z nich zarówno dzieci, jak i dorośli.
Jednakże istnieje również kilka znanych sposobów domowych, która złagodzą ból, szczypanie i wszelkie ograniczenia w trakcie zachorowania.


Są nimi:
– nakładanie na usta pasty do zębów z duża zawartością fluoru – środek ten zasusza tworzącą się zmianę, jednocześnie zaburzając szkodliwe działanie wirusa. Sposób ten znany jest od lat, a jego łatwo dostępność przynosi niezwykła popularność.
– pasta cynkowa – mieszanina utworzona z odpowiednio dobranych składników. Preparat dostępny aptekach, możliwy do użycia przez każdą grupę wiekową.
– mieszanka sody oczyszczonej z wodą – soda oczyszczona posiada właściwości wysuszające, mikstura ta zapewnia szybsze gojenie się rany, jak również łagodzenie bólu i dyskomfortu.
– specyfik o działaniu przeciwwirusowym – nałożenie na usta mieszanki utworzonej z wody i kilku popularnych składników odżywczych: czosnku, cebuli, miodu lub oleju. Tak przygotowany preparat znacznie ułatwi walkę z wirusem, jak również zminimalizuje niepożądane działania opryszczki.
– nakładanie miąższu z aloesu,
– przykładanie cytryny – cytrus zawiera spora ilość witaminy C, co pomoże w walce z opryszczką, oraz złagodzi nieprzyjemne wrażenia podczas jej leczenia.
– ocet – posiada podobne właściwości do cytryny,
– wiele innych.